Kreatynina + eGFR

Klirens kreatyniny

14,00 

Klirens kreatyniny stanowi istotne narzędzie diagnostyczne do oceny funkcji nerek, szczególnie w przypadku podejrzenia niewydolności nerek lub monitorowania wpływu leków nefrotoksycznych na te narządy.

SKU: 101

Opis

Klirens kreatyniny to podstawowe badanie czynnościowe nerek, służące do wyliczenia wielkości przesączania kłębuszkowego (GFR), kluczowego parametru oceny funkcji nerek. Wykonywane jest w celu kontroli funkcji nerek, szczególnie podczas stosowania leków nefrotoksycznych.

Klirens substancji, w tym kreatyniny, to objętość osocza oczyszczana przez nerki z danej substancji w jednostce czasu.

Stężenie kreatyniny w osoczu zależy od wielu czynników, takich jak masa mięśniowa, płeć, wiek, ilość wody w przestrzeni pozakomórkowej, itd. oraz od przesączania kłębuszkowego.

Przebieg badania:

Oznaczanie stężenia kreatyniny w dobowej zbiórce moczu (DZM) i surowicy krwi pobranej w dniu zakończenia zbiórki moczu.

Zastosowanie klirensu:

W wyniku chorób nerek i utraty czynnych nefronów, klirens i filtracja kłębuszkowa mogą być obniżone. Znaczące ograniczenie klirensu (w przypadku ciężkich niewydolności nerek) może prowadzić do wydzielania cewkowego kreatyniny, co wpływa na wyniki badań, zwłaszcza przy wysokim poziomie proteinurii.

 

Informacje dodatkowe

Termin

2 dni robocze

Materiał

surowica + DZM

  • Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo zaraz po zakończeniu dobowej zbiórki moczu.
  • Należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych.
  • Przeprowadzenie dobowej zbiórki moczu pacjent rozpoczyna dzień przed oddaniem próbki do badania. Trzeba przygotować naczynie o objętości 2-3 litrów z dopasowaną zakrętką i podziałką umożliwiającą odczyt objętości. Zbiórkę dobową rozpoczyna się rano od drugiej porcji moczu. Pierwszy poranny mocz pacjent oddaje do toalety. Kończy się o tej samej godzinie następnego dnia. Po wymieszaniu całości, odlewamy część do jałowego pojemniczka, zakupionego w aptece, oraz spisujemy ilość oddanego moczu przez całą dobę.  Krew pobiera się od pacjenta będącego na czczo, w godzinach porannych. Zaleca się by w dniu poprzedzającym badanie pacjent przyjął ostatni posiłek najpóźniej o godzinie 18:00.
    * do oznaczenia badania nr 101 konieczne jest podanie wzrostu, wagi oraz ilości zebranej dobowej zbiórki moczu (DZM)