Kalcytonina

60,00 

Kalcytonina jest hormonem polipeptydowym wydzielanym przez komórki C tarczycy. Głównym działaniem kalcytoniny jest hamowanie resorpcji kości. Kalcytonina to specyficzny i wrażliwy marker nowotworowy, jest głównym markerem służącym do diagnozowania raka rdzenniastego tarczycy.

SKU: 289

Opis

Badanie poziomu kalcytoniny jest przeprowadzane w celu oceny gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie oraz jako marker nowotworowy w przypadku podejrzenia różnych schorzeń, zwłaszcza raka rdzeniastego tarczycy (MTC).

Produkcja kalcytoniny:

Kalcytonina to hormon polipeptydowy, wytwarzany głównie przez komórki okołopęcherzykowe tarczycy. Jednak badania naukowe wskazują, że może być także produkowana w komórkach grasicy, przytarczyc, nadnerczy, płuc, przewodu pokarmowego oraz jąder, jajników czy przysadki.

Rola kalcytoniny:

Kalcytonina pełni istotną rolę w regulacji gospodarki wapniowej i fosforanowej w organizmie. Hamuje działanie osteoklastów, komórek niszczących kości, co zapobiega uwalnianiu wapnia z kości. W efekcie kości stają się mocne, zdrowe i niepodatne na złamania. Ponadto, kalcytonina ma działanie przeciwzapalne, antyhistaminowe, poprawia tolerancję glukozy, oraz reguluje wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego.

Wskazania do badania poziomu kalcytoniny:

  • w przypadku podejrzenia zaburzeń w gospodarce wapniowo-fosforanowej,
  • stosowane jako marker nowotworowy w diagnostyce raka rdzeniastego tarczycy (MTC), a także w przypadku nowotworów płuc, trzustki, piersi czy guzów neuroendokrynnych.
  • wskazane do monitorowania leczenia chorób nowotworowych tarczycy. Spadek poziomu kalcytoniny może świadczyć o remisji choroby, natomiast wzrost może sygnalizować nawrót lub pojawienie się przerzutów.
  • u pacjentów z obciążeniami genetycznymi, u których może rozwinąć się rdzeniasty rak tarczycy.

Przebieg badania poziomu kalcytoniny:

  • do wykonania podstawowego badania kalcytoniny pobiera się próbkę krwi żylnej, zazwyczaj z żyły łokciowej,

Normy kalcytoniny:

  • Wartości referencyjne są różne w zależności od płci, wieku pacjenta oraz metody oznaczania, stosowanej w danym laboratorium.
  • Nieznaczne podwyższenie stężenia kalcytoniny jest uznawane za fizjologiczne u niektórych grup, takich jak kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci, niemowlęta oraz po wysiłku fizycznym.

Kalcytonina jako lek:

W przypadku niektórych schorzeń manifestujących się ubytkiem masy kostnej, kalcytonina może być podawana jako lek, na przykład w leczeniu osteoporozy, hiperkalcemii czy choroby Pageta.

Badanie poziomu kalcytoniny jest istotne zarówno dla diagnostyki, jak i monitorowania leczenia, szczególnie w przypadku schorzeń związanych z tarczycą oraz nowotworami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy podejrzeń, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Informacje dodatkowe

Termin

2 dni robocze

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji