Badanie poziomu kalcytoniny jest przeprowadzane w celu oceny gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie oraz jako marker nowotworowy w przypadku podejrzenia różnych schorzeń, zwłaszcza raka rdzeniastego tarczycy (MTC).
Produkcja kalcytoniny:
Kalcytonina to hormon polipeptydowy, wytwarzany głównie przez komórki okołopęcherzykowe tarczycy. Jednak badania naukowe wskazują, że może być także produkowana w komórkach grasicy, przytarczyc, nadnerczy, płuc, przewodu pokarmowego oraz jąder, jajników czy przysadki.
Rola kalcytoniny:
Kalcytonina pełni istotną rolę w regulacji gospodarki wapniowej i fosforanowej w organizmie. Hamuje działanie osteoklastów, komórek niszczących kości, co zapobiega uwalnianiu wapnia z kości. W efekcie kości stają się mocne, zdrowe i niepodatne na złamania. Ponadto, kalcytonina ma działanie przeciwzapalne, antyhistaminowe, poprawia tolerancję glukozy, oraz reguluje wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego.
Wskazania do badania poziomu kalcytoniny:
- w przypadku podejrzenia zaburzeń w gospodarce wapniowo-fosforanowej,
- stosowane jako marker nowotworowy w diagnostyce raka rdzeniastego tarczycy (MTC), a także w przypadku nowotworów płuc, trzustki, piersi czy guzów neuroendokrynnych.
- wskazane do monitorowania leczenia chorób nowotworowych tarczycy. Spadek poziomu kalcytoniny może świadczyć o remisji choroby, natomiast wzrost może sygnalizować nawrót lub pojawienie się przerzutów.
- u pacjentów z obciążeniami genetycznymi, u których może rozwinąć się rdzeniasty rak tarczycy.
Przebieg badania poziomu kalcytoniny:
- do wykonania podstawowego badania kalcytoniny pobiera się próbkę krwi żylnej, zazwyczaj z żyły łokciowej,
Normy kalcytoniny:
- Wartości referencyjne są różne w zależności od płci, wieku pacjenta oraz metody oznaczania, stosowanej w danym laboratorium.
- Nieznaczne podwyższenie stężenia kalcytoniny jest uznawane za fizjologiczne u niektórych grup, takich jak kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci, niemowlęta oraz po wysiłku fizycznym.
Kalcytonina jako lek:
W przypadku niektórych schorzeń manifestujących się ubytkiem masy kostnej, kalcytonina może być podawana jako lek, na przykład w leczeniu osteoporozy, hiperkalcemii czy choroby Pageta.
Badanie poziomu kalcytoniny jest istotne zarówno dla diagnostyki, jak i monitorowania leczenia, szczególnie w przypadku schorzeń związanych z tarczycą oraz nowotworami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy podejrzeń, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.