Krew utajona w kale

22,00 

Badanie krew utajona w kale – Diagnostyka krwawień przewodu pokarmowego

Pozwala na wykrycie minimalnej ilości krwi w stolcu nie dostrzegalnej dla pacjenta.

Badanie kału na krew utajoną zaleca się przede wszystkim osobom po 50. roku życia, jako element profilaktyki przesiewowej w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego. Jednak częstotliwość badań może być dostosowana do zgłaszanych objawów oraz indywidualnych czynników ryzyka. Badanie to jest szczególnie istotne w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych jelit.

 

SKU: 5

Opis

Czym jest krew utajona w kale?

Badanie na obecność krwi utajonej w kale jest diagnostycznym narzędziem służącym do wykrywania krwawień z odbytu o niewiadomej przyczynie oraz do diagnozy chorób związanych z zaburzeniami w obrębie układu trawiennego. Krew w kale, nawet w minimalnych ilościach, może świadczyć o krwawieniach z przewodu pokarmowego, takich jak te występujące w przebiegu nowotworów jelita lub chorób zapalnych jelit.

Kiedy badać krew utajoną w kale?

Badanie kału na krew utajoną zaleca się przede wszystkim osobom po 50. roku życia, jako element profilaktyki przesiewowej w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego. Jednak częstotliwość badań może być dostosowana do zgłaszanych objawów oraz indywidualnych czynników ryzyka. Badanie to jest szczególnie istotne w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych jelit.

Przeciwwskazania do badania na krew utajoną w kale:

  • Krwawienia z guzków krwawniczych – przeciwwskazane w przypadku krwawień z guzków krwawniczych, takich jak żylaki odbytu.
  • Miesiączka – badanie nie powinno być wykonywane w trakcie miesiączki.
  • Stosowanie leków doodbytniczych – osoby stosujące leki doodbytnicze powinny odstawić je przed badaniem.
  • Zaparcia z krwawieniem – przeciwwskazane w przypadku zaparć z krwawieniem.

Wynik dodatni (+): Potwierdza obecność krwi utajonej w kale, co może wskazywać na krwawienia z przewodu pokarmowego. Dalsza diagnostyka jest konieczna.

Wynik ujemny (-): Wyklucza obecność krwi w kale w badanej próbce, ale niekoniecznie wyklucza chorobę. Potwierdza jedynie brak krwi w danej próbce. Dodatkowe badania mogą być konieczne w przypadku utrzymujących się objawów.

Badanie kału na krew utajoną stanowi ważne narzędzie diagnostyczne, szczególnie w kontekście wczesnego wykrywania chorób przewodu pokarmowego, w tym nowotworów jelita. Regularne wykonywanie tego badania może przyczynić się do wczesnego rozpoznania i skutecznego leczenia schorzeń układu trawiennego.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

kał

  • Przed pobraniem próbki pacjent nie powinien rezygnować z normalnej diety i przyjmować ilość płynów taką jak zwykle.
  • Próbki kału nie należy pobierać w trakcie i 3 dni po zakończeniu menstruacji, obecności krwi w moczu oraz krwawienia z hemoroidów.
  • W przypadku badania krwi utajonej w kale, nie jest wymagane od pacjent aby stosował się do zasad diety eliminacyjnej.
  • Próbki kału najlepiej jest pobierać przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku stosowania leków, próbki należy pobierać tydzień od zakończenia leczenia, a w przypadku stosowania antybiotyków – dwa tygodnie po skończonej antybiotykoterapii.
  • Jednorazowy pojemnik na kał należy opisać imieniem i nazwiskiem pacjenta.
  • Materiał pobiera się specjalną szpatułką dołączoną do jednorazowego pojemnika.
  • Próbki kału pobrane z kilku miejsc wypróżnienia, należy umieścić w pojemniku (nie więcej niż 1/3 pojemnika).
  • Szczelnie zamknąć pojemnik.
  • Dostarczyć do punktu pobrań. Próbkę można przechowywać w temperaturze lodówki do 24 godzin.