Charakterystyka IgE sp. Penicillium notatum (M1):
Gatunki Penicillium są wszechobecne, występują zarówno w środowisku naturalnym (gleba, powietrze) jak i w pomieszczeniach.
Pożywką dla Penicillium są gnijące warzywa, żywność, martwe rośliny, spleśniałe drewno, a także ściany o wysokiej wilgotności. Penicillium notatum jest składnikiem ludzkiej mikrobioty oskrzeli i jelit.
Penicillium notatum wiąże się z alergią górnych i dolnych dróg oddechowych, astmą, alergicznym nieżytem nosa, grzybiczym zapaleniem zatok i grzybicą oskrzelowo-płucną. Jest również związany z atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz infekcjami oportunistycznymi.
Rozprzestrzenianie zarodników:
Liczebność zarodników Penicillium w środowisku zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych. Mogą przetrwać w warunkach niskiej wilgotności.
Główną drogą narażenia na alergeny Penicillum jest wdychanie, rzadziej spożycie i bezpośredni kontakt ze skórą (zapalenie warg).
Objawy:
Alergia na Penicillium może wywoływać objawy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych, atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz reakcje alergiczne o charakterze ogólnym.
Uczulenie na Penicillium wiąże się ze zwiększoną częstością objawów astmy oraz ciężką astmą z uczuleniem na grzyby (SAFS).
Bezpieczeństwo badania:
Oznaczenie IgE in vitro nie stanowi zagrożenia dla badanego.
Zastosowany Ekstrakt:
W teście wykorzystano pełny ekstrakt m1 (m01) Penicillium notatum, obecnie określanego jako P. chrysogenum.