IgE sp. Olcha (T2)

40,00 

Badanie IgE sp. Olcha jest ilościowym testem oznaczania swoistych przeciwciał klasy IgE w surowicy krwi, przy wykorzystaniu ekstraktu pyłku olchy. Jest to metoda diagnostyczna stosowana w identyfikacji oraz różnicowaniu alergii związanych z ekspozycją na pyłki tej rośliny.

Opis

Olcha jest jednym z głównych powodów alergii wziewnej na pyłki drzew. Kwitnie już od lutego, co może prowadzić do wystąpienia objawów alergicznych typu nieżyt nosa, nieżyt nosa i spojówek oraz astmy. Uczulenie na pyłek olchy może również zaostrzać atopowe zapalenie skóry (AZS).

Głównym alergenem olchy zwyczajnej (Alnus glutinosa) jest Aln g 1, który jest homologiem Bet v 1 brzozy z rodziny białek PR-10. Swoiste dla niego IgE można zidentyfikować u 100% osób z alergią na pyłek olchy. Ponadto, istnieje reaktywność krzyżowa pyłku olchy z głównymi alergenami pyłku drzew z rodziny Betulaceae, przede wszystkim z brzozą i leszczyną. Małym alergenem jest Aln g 4, panalergen polkalcyna, a jego sIgE jest identyfikowana u 18% osób z alergią na pyłek olchy.

Przeciwciała klasy IgE odgrywają kluczową rolę w mechanizmie reakcji alergicznej typu I. Ich obecność we krwi osób uczulonych na alergeny pyłku olchy jest wykrywana poprzez ilościowe oznaczenie swoistych IgE w surowicy krwi. Wynik badania jest wyrażany w kU/l i podlega ocenie na podstawie półilościowej skali RAST/EAST, co ułatwia interpretację ryzyka alergii związanej z uzyskaną wartością liczbową.

 

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji