Olcha jest jednym z głównych powodów alergii wziewnej na pyłki drzew. Kwitnie już od lutego, co może prowadzić do wystąpienia objawów alergicznych typu nieżyt nosa, nieżyt nosa i spojówek oraz astmy. Uczulenie na pyłek olchy może również zaostrzać atopowe zapalenie skóry (AZS).
Głównym alergenem olchy zwyczajnej (Alnus glutinosa) jest Aln g 1, który jest homologiem Bet v 1 brzozy z rodziny białek PR-10. Swoiste dla niego IgE można zidentyfikować u 100% osób z alergią na pyłek olchy. Ponadto, istnieje reaktywność krzyżowa pyłku olchy z głównymi alergenami pyłku drzew z rodziny Betulaceae, przede wszystkim z brzozą i leszczyną. Małym alergenem jest Aln g 4, panalergen polkalcyna, a jego sIgE jest identyfikowana u 18% osób z alergią na pyłek olchy.
Przeciwciała klasy IgE odgrywają kluczową rolę w mechanizmie reakcji alergicznej typu I. Ich obecność we krwi osób uczulonych na alergeny pyłku olchy jest wykrywana poprzez ilościowe oznaczenie swoistych IgE w surowicy krwi. Wynik badania jest wyrażany w kU/l i podlega ocenie na podstawie półilościowej skali RAST/EAST, co ułatwia interpretację ryzyka alergii związanej z uzyskaną wartością liczbową.