IgE sp. Gluten/gliadyna (F79)

40,00 

Alergen IgE sp. Gluten/gliadyna (F79) to ekstrakt zawierający białka które są głównymi składnikami ziarna pszenicy. Gluten, składający się głównie z gliadyny i gluteniny, jest istotnym czynnikiem wywołującym reakcje alergiczne u osób uczulonych. Alergia na gluten jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych, dotykającą 10-25% osób z alergią pokarmową. Gluten występuje głównie w pszenicy, ale także w innych zbożach, takich jak jęczmień, żyto i owies (zboża glutenowe).

Objawy alergii na gluten:

Układ pokarmowy: wymioty, kolki, biegunka.

Skóra: pokrzywka, szorstkie plamy, egzema.

Drogi oddechowe: nieżyt nosa, astma.

Ogólnoustrojowe reakcje anafilaktyczne: w przypadkach ciężkich reakcji.

Opis

Cel badania:

  • Ocenia ilość swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko antygenom związanym z glutenem/gliadyną.
  • Gluten jest obecny w wielu produktach zbożowych, a osoby z nadwrażliwością lub nietolerancją mogą doświadczać różnych objawów, takich jak bóle brzucha, biegunka, wysypki skórne, czy problemy z układem pokarmowym.

Ukryty alergen:

Gluten może być obecny jako ukryty alergen w różnych produktach spożywczych, m.in. w przetworach mięsnych, owocach morza, wegetariańskich substytutach mięsa, cukierkach, lodach, maśle, przyprawach, farszach, marynatach i dressingach.

Diagnoza i choroby powiązane:

Diagnoza alergii na gluten może wymagać oznaczenia przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (IgAEmA) lub przeciwciał swoistych dla transglutaminazy tkankowej (anty-tTG). W przypadku nietolerancji glutenowej, może wystąpić celiakia (choroba trzewna).

 

Interpretacja wyników:

Dodatni wynik:

Oznacza to, że organizm wykazuje reakcję immunologiczną w postaci zwiększonej ilości przeciwciał IgE skierowanych przeciwko glutenowi/gliadynie. Wynik ten sugeruje nadwrażliwość lub alergię na te substancje.

Ujemny wynik:

Brak zwiększonej ilości przeciwciał IgE może wskazywać na brak alergii na gluten/gliadynę.

Testy na obecność swoistych przeciwciał IgE są często stosowane w diagnostyce alergii pokarmowych. Interpretację wyników oraz plan leczenia należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza z alergologiem. W przypadku podejrzenia nadwrażliwości na gluten, może być konieczne wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak badania immunologiczne, czy testy nietolerancji pokarmowej.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji