IgE sp. Czekolada (F105)

40,00 

Badanie IgE sp. Czekolada (F105) w surowicy krwi jest użyteczne w diagnostyce alergii. Czekolada jest produkowana z nasion kakaowca (Theobroma cacao), które przechodzą proces fermentacji, suszenia, palenia i proszkowania. Proszek ten jest następnie przetwarzany na różne sposoby, z czego jednym z nich jest uzyskanie czekolady.

 

 

Opis

Czekolada zawiera alergeny obecne w sproszkowanych nasionach kakaowca, maśle kakaowym, mleku lub mleku w proszku, wanilii i innych składnikach. Alergeny te mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na czekoladę. W przypadku uczulenia spowodowanego stricte przez kakao, zaleca się unikanie napojów typu Coca i Pepsi Cola oraz gumy karaya (obecnej w klejach do protez i pastach do zębów) ze względu na reaktywność krzyżową IgE.

Uczulenie na czekoladę może objawiać się różnymi objawami, takimi jak astma oskrzelowa, katar lub atopowe zapalenie skóry po spożyciu żywności zawierającej czekoladę. Badania w Europie wykazały, że uczulenie na czekoladę stanowi częsty problem w populacji europejskiej, gdzie zgłasza go 32% osób z alergią pokarmową, a na kakao 15%. Podobne proporcje stwierdzono w badaniach w Turcji (32% na czekoladę i 18% uczulonych na kakao).

Cel badania IgE sp. Czekolada (F105):

  • Badanie to jest wykonywane w celu zidentyfikowania alergii na czekoladę.
  • Alergia na czekoladę może objawiać się różnymi objawami, takimi jak świąd, pokrzywka, katar, trudności w oddychaniu, bóle brzucha czy nudności.

Interpretacja wyników:

Dodatni wynik:

Oznacza to, że organizm wykazuje reakcję immunologiczną w postaci zwiększonej ilości przeciwciał IgE skierowanych przeciwko alergenowi związanemu z czekoladą (F105). Wynik ten sugeruje alergię na czekoladę.

Ujemny wynik:

Brak zwiększonej ilości przeciwciał IgE skierowanych przeciwko czekoladzie (F105) może wskazywać na brak alergii na ten alergen.

Badania na obecność swoistych przeciwciał IgE są ważnym narzędziem w diagnostyce alergii pokarmowych. Jednak interpretację wyników i plan leczenia powinien ustalić lekarz, zwłaszcza specjalista ds. alergii. W przypadku podejrzenia alergii na czekoladę, istotne jest również rozważenie konsultacji z lekarzem i dokładne omówienie historii klinicznej pacjenta.

Test ten nie stanowi zagrożenia dla badanego, co różni go od testów skórnych i prowokacji.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacjiv