Hormon wzrostu HGH

60,00 

Hormon wzrostu HGH (z ang. Human Growth Hormone), to białkowy hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który odgrywa istotną rolę w procesach wzrostu, rozwoju komórek i metabolizmie.

 

 

SKU: 299

Opis

Hormon wzrostu HGH, inaczej somatotropina jest produkowany przez komórki przysadki mózgowej, a jego wydzielanie zależy od wieku i płci. Jego główną funkcją jest pobudzenie wzrostu masy ciała i wzrastania, jest najintensywniej produkowany nocą, podczas głębokiego snu. Działanie hormonu wzrostu jest dość szerokie:

  • pobudza wzrost kości długich i narządów,
  • jest odpowiedzialny za przyrost masy ciała,
  • poprawia kondycję skóry,
  • dba o koncentrację i dobry nastrój,
  • ma wpływ na gospodarkę węglowodanową,
  • przyśpiesza i stymuluje glikogenolizę i wydzielanie glukozy.

Dzięki temu rozkład trójglicerydów na kwasy tłuszczowe i glicerol w tkankach tłuszczowych jest znacznie większy. Nieprawidłowe stężenie tego hormonu może świadczyć m.in. o gigantyzmie i akromegalii. Należy również pamiętać, że na wysoki poziom hormonu wzrostu wpływa również ilość snu, ilość aktywności fizycznej, poziom estrogenów i niedożywienie.

Cel badania hormonu wzrostu HGH:

Ocena zaburzeń wzrostu:

Badanie HGH może być wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń wzrostu u dzieci i młodzieży.

Diagnostyka niedoborów hormonu wzrostu:

Poziomy HGH mogą być zmierzone, aby potwierdzić obecność niedoborów tego hormonu.

Monitorowanie terapii zastępczej:

U pacjentów otrzymujących terapię zastępczą HGH, badania te mogą pomóc w monitorowaniu efektywności leczenia.

Wyniki badania:

Podwyższone poziomy HGH mogą być związane z różnymi schorzeniami, takimi jak akromegalia (nadmierny wzrost kości i tkanek) lub guzy przysadki. Niskie poziomy HGH mogą wskazywać na niedobór tego hormonu, co może być związane z różnymi schorzeniami, w tym z zaburzeniami przysadki.

Co w przypadku podwyższonego wyniku?

Dalsza diagnostyka:

Jeśli wyniki wskazują na podwyższone poziomy HGH, lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak testy obrazowe (np. rezonans magnetyczny) w celu zidentyfikowania ewentualnych przyczyn.

Konsultacja z endokrynologiem:

Osoby z podwyższonym poziomem HGH będą zazwyczaj kierowane do endokrynologa w celu dalszej oceny i zarządzania.

Warto podkreślić, że interpretacja wyników HGH wymaga specjalistycznej wiedzy lekarza. Wysokie lub niskie poziomy HGH mogą być związane z różnymi schorzeniami, dlatego lekarz będzie analizował wyniki w kontekście objawów pacjenta, badań dodatkowych i historii medycznej.

Informacje dodatkowe

Termin

10 dni roboczych

Materiał

surowica

rzed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji