Haptoglobina
77,00 zł
Badanie stężenia haptoglobiny jest przydatne w wykrywaniu i ocenie niedokrwistości hemolitycznej, gdzie spadek stężenia tego białka może sugerować aktywny proces hemolityczny. Ponadto, analiza poziomu haptoglobiny może stanowić wskaźnik wspomagający w diagnostyce chorób wątroby oraz stanów zapalnych.
- Opis
- Informacje dodatkowe
- Jak przygotować się do badania?
- Punkty pobrań
Opis
Badanie stężenia haptoglobiny zlecane jest szczególnie w przypadku podejrzenia niedokrwistości hemolitycznej oraz różnych schorzeń wątroby i stanów zapalnych.
Haptoglobina, białko obecne w osoczu krwi, odgrywa kluczową rolę w procesie wiązania hemoglobiny uwalnianej z rozpadających się czerwonych krwinek. Główną funkcją haptoglobiny jest neutralizacja hemoglobiny, zapobiegając jej utracie przez nerki oraz ograniczając toksyczne działanie wolnych grup hemowych.
Obniżenie stężenia haptoglobiny może być spowodowane zarówno intensywną hemolizą, jak i spadkiem jej produkcji w wyniku ostrych chorób wątroby, takich jak zapalenie wątroby czy marskość, a także w przypadku niedożywienia. Z kolei nadmierny poziom haptoglobiny może sugerować obecność chorób zapalnych, zarówno ostrych, jak i przewlekłych.
Podwyższone wyniki haptoglobiny:
Mogą wskazywać na obecność hemolizy, która może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak choroby autoimmunologiczne, anemia hemolityczna, czy uszkodzenie czerwonych krwinek w wyniku innych chorób.
Zaniżone wyniki haptoglobiny:
Zazwyczaj nie są klinicznie istotne. Jednakże, niskie poziomy haptoglobiny mogą wystąpić w przypadku niektórych rzadkich schorzeń genetycznych.
Podwyższone lub obniżone wyniki haptoglobiny zawsze wymagają interpretacji lekarza, ponieważ mogą być związane z różnymi stanami zdrowotnymi. Lekarz bierze pod uwagę całościowy obraz kliniczny pacjenta, historię medyczną i wyniki innych badań, aby dokładnie zinterpretować wyniki i zalecić dalsze kroki diagnostyczne lub lecznicze.
Informacje dodatkowe
Termin | 14-21 dni roboczych |
---|---|
Materiał | surowica |
Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:
- Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
- Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
- Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
- Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
- Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
- Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
- Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.