Glukoza

8,00 

Węglowodany, które przyjmujemy wraz z pożywieniem są dla organizmu ludzkiego ważnym źródłem energii. Glukoza jest właśnie takim węglowodanem o najprostszej budowie, a jej stężenie we krwi powinno utrzymywać się na równomiernym poziomie. Oznaczanie poziomu glukozy służy diagnozowaniu cukrzycy (również w ciąży), monitorowaniu terapii cukrzycy, chorób przysadki, nadnerczy i trzustki.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

SKU: 86

Opis

Badanie glukozy z surowicy to test, który mierzy poziom glukozy we krwi, dostępnej w płynie surowiczym, czyli osoczu krwi po odwirowaniu komórek krwi. Jest to powszechne badanie stosowane w diagnostyce cukrzycy i monitorowaniu poziomu cukru we krwi.

Diagnostyka cukrzycy:

Badanie to jest podstawowym narzędziem w diagnozowaniu cukrzycy i ocenie kontrolowanego leczenia cukrzycy.

Monitorowanie poziomu glukozy:

Pomaga w monitorowaniu skuteczności leczenia cukrzycy oraz w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą.

Wyniki badania:

Podwyższone wyniki glukozy w surowicy:

Mogą wskazywać na cukrzycę lub prediabetyczne stany, gdzie poziomy cukru są wyższe niż norma, ale jeszcze nie osiągnęły poziomu cukrzycy.

Zaniżone wyniki glukozy w surowicy:

Zazwyczaj wyniki te są rzadko spotykane, ale mogą wystąpić u osób z niskim poziomem cukru we krwi, co może być związane z różnymi schorzeniami, takimi jak insulinoma (guzy wydzielające insulinę) lub nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki.

Interpretację wyników i dalsze postępowanie lecznicze zawsze powinien ustalić lekarz, biorąc pod uwagę całościowy obraz kliniczny pacjenta i dodatkowe informacje zdrowotne.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

fluorek sodu (NaF)

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji