Glista Ludzka (Ascaris lumbricoides) IgG

43,00 

Badanie Glista Ludzka (Ascaris lumbricoides) IgG jest testem immunologicznym mającym na celu wykrycie przeciwciał klasy IgG skierowanych przeciwko pasożytowi o nazwie Glista Ludzka (Ascaris lumbricoides). Ascaris lumbricoides to jedna z najczęstszych i największych glist pasożytujących u ludzi.

SKU: 491

Opis

Badanie Glista Ludzka (Ascaris lumbricoides) IgG jest testem immunologicznym mającym na celu wykrycie przeciwciał klasy IgG skierowanych przeciwko pasożytowi o nazwie Glista Ludzka (Ascaris lumbricoides). Ascaris lumbricoides to jedna z najczęstszych i największych glist pasożytujących u ludzi.

Diagnostyka zakażenia:

Badanie to ma na celu potwierdzenie obecności przeciwciał IgG, co może sugerować obecność lub wcześniejsze zakażenie glistą ludzką (Ascaris lumbricoides).

Podwyższone wyniki Glista Ludzka (Ascaris lumbricoides) IgG:

Oznaczają obecność przeciwciał IgG skierowanych przeciwko glicoproteinom pasożyta. Wskazują one na obecność lub wcześniejsze zakażenie glistą ludzką.

Zaniżone wyniki Glista Ludzka (Ascaris lumbricoides) IgG:

Oznaczają brak lub niski poziom przeciwciał IgG, co może sugerować brak wcześniejszego kontaktu z pasożytem lub obecność w organizmie na bardzo wczesnym etapie infekcji.

Warto jednak zauważyć, że wyniki tego badania nie określają aktualnego zakażenia i nie różnicują między obecnym a wcześniejszym zetknięciem z pasożytem. Interpretacja wyników oraz konieczność dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia powinny być dokonane przez lekarza.

Glista ludzka jest pasożytem żyjącym w organizmie człowieka i wnikającym do niego np. poprzez wodę czy jedzenie. Pasożyt przedostaje się poprzez układ krwionośny do płuc. Tam dojrzewa i m.in. przez wątrobę, płuca, oskrzela przedostaje się do krtani, gdzie jest odruchowo połykany. Kolejno trafia do żołądka, a potem jelita cienkiego, gdzie osiąga dojrzałość płciową i rozmnaża się.

Wyróżnia się trzy etapy zakażenia glistą ludzką.

Pierwszy to okres wędrówki podczas którego pojawiają się objawy wskazujące na uszkodzenie wątroby, ścian pęcherzyków płucnych, połączone ze stanami zapalnymi i krwawieniami.

W drugim etapie objawy larwy mogą pojawiać się w oku, uchu, mózgu czy wątrobie.

W trzecim etapie obecność glisty umiejscowionej w jelicie daje objawy zatrucia organizmu człowieka.

Objawami w zależności od etapu to najczęściej :

 • nadpobudliwość nerwowa,
 • uporczywy ból gardła,
 • kłopoty ze snem,
 • bóle w różnych obszarach brzucha,
 • wzdęcia,
 • duszność,
 • niedokrwistość.

Innymi objawami są:

 • biegunki,
 • obniżony apetyt,
 • świąd skóry,
 • zapalenie spojówek.

Obecność w organizmie glisty ludzkiej można rozpoznać poprzez obserwację kału oraz poprzez badanie krwi.  Należy pamiętać iż w przypadku ujemnych wyników badanie mogło zostać wykonane zbyt wcześnie i pomimo nasilających się objawów badanie należy powtórzyć po miesiącu.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Czas badania:

Test można przeprowadzić o dowolnej porze dnia.

Przed badaniem:

Zazwyczaj nie ma specjalnych wymagań dotyczących przygotowania do tego badania.