Fosfataza kwaśna całkowita

14,00 

Fosfataza kwaśna całkowita (ALP) to enzym obecny w różnych tkankach organizmu, takich jak wątroba, kości, jelito cienkie, nerki i łożysko u kobiet w ciąży. Badanie poziomu fosfatazy kwaśnej całkowitej wykonuje się w celu oceny funkcji tych różnych narządów i tkanek.

SKU: 77

Opis

Fosfataza kwaśna całkowita (ALP) to enzym obecny w różnych tkankach organizmu, takich jak wątroba, kości, jelito cienkie, nerki i łożysko u kobiet w ciąży. Badanie poziomu fosfatazy kwaśnej całkowitej wykonuje się w celu oceny funkcji tych różnych narządów i tkanek.

Cel badania fosfatazy kwaśnej całkowitej (ALP):

Diagnostyka chorób wątroby:

Badanie ALP jest często używane w ocenie funkcji wątroby. Wzrost poziomu ALP może sugerować problemy z wątrobą, takie jak choroby wątroby, zapalenie wątroby, czy zwłóknienie wątroby.

Ocena zdrowia kości:

ALP jest również obecna w kościach, więc poziomy tego enzymu są monitorowane w przypadku schorzeń kostnych, takich jak choroba Pageta czy raki kości.

Diagnostyka chorób jelit:

Podwyższone poziomy ALP mogą również być związane z chorobami jelit, takimi jak choroba trzewna czy zespół złego wchłaniania.

Monitorowanie ciąży:

Wzrost poziomu ALP może wystąpić u niektórych kobiet w ciąży ze względu na produkcję tego enzymu przez łożysko.

Podwyższone wyniki fosfatazy kwaśnej całkowitej (ALP):

Podwyższone poziomy ALP mogą być związane z różnymi warunkami, takimi jak:

  • Choroby wątroby: Zapalenie wątroby, marskość wątroby, czy zespół hemolityczno-mocznicowy.
  • Choroby kostne: Choroba Pageta, osteomalacja, czy przerzuty nowotworowe do kości.
  • Choroby jelit: Choroba trzewna czy zapalenie jelit.
  • Choroby nerek: Niewydolność nerek.
  • Ciąża: Podczas ciąży poziomy ALP mogą być podwyższone, zwłaszcza w trzecim trymestrze.

W przypadku wyników poziomu fosfatazy kwaśnej całkowitej poza zakresem referencyjnym zawsze konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej oceny i ustalenia ewentualnej przyczyny. Interpretacja wyników zawsze powinna być dokonana w kontekście ogólnej sytuacji klinicznej pacjenta.

Informacje dodatkowe

Termin

3 dni robocze

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji