Elektrolity (Na,K,Cl) – met. ISE

22,00 

Elektrolity, takie jak sód (Na+), potas (K+) i chlorek (Cl-), są ważnymi składnikami badania krwi, ponieważ odgrywają istotne role w utrzymaniu równowagi elektrolitowej i funkcjonowaniu organizmu.

SKU: 72

Opis

  • Sód (Na+): Odpowiada za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, reguluje ciśnienie krwi, bierze udział w przewodnictwie nerwowym i skurczu mięśni.
  • Potas (K+): Pełni kluczową rolę w regulacji potencjału błonowego komórek nerwowych i mięśniowych, wpływa na skurcz mięśni, w tym również mięśnia sercowego. Potas jest również zaangażowany w regulację równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
  • Chlorek (Cl-): Jest niezbędny do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej, pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia osmotycznego w komórkach oraz jest istotny dla wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Równowaga elektrolitowa jest istotna dla wielu procesów fizjologicznych, takich jak przewodzenie impulsów nerwowych, skurcz mięśni, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i pH organizmu. Badanie poziomu elektrolitów w krwi pozwala ocenić, czy istnieją jakiekolwiek zaburzenia równowagi elektrolitowej, które mogą wpływać na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

surowica

Przygotowanie do badania krwi w celu oceny poziomu elektrolitów zwykle obejmuje następujące kroki:

  1. Przed wykonaniem badania elektrolitów, bądź na czczo przez określony czas. Ważne  abyś nie jadł ani nie pił (z wyjątkiem wody, która jest wskazana) przez 8 do 12 godzin przed pobraniem krwi.
  2. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, zapytaj lekarza, czy powinieneś je przyjmować przed badaniem elektrolitów. Niektóre leki mogą wpływać na wyniki, dlatego warto dowiedzieć się, czy powinieneś je odstawić przed badaniem.
  3. Jeśli bierzesz jakiekolwiek suplementy diety lub witaminy, poinformuj personel laboratorium. Niektóre suplementy mogą wpływać na poziom elektrolitów, dlatego warto to zgłosić.
  4. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego bezpośrednio przed badaniem, ponieważ może to wpływać na poziomy elektrolitów.