Czynnik V Leiden

130,00 

Badanie czynnika V Leiden wykonuje się w diagnostyce oceny ryzyka i przyczyn żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, w tym zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej, również w przypadku poronień nawykowych.

 

SKU: 212

Opis

Badanie na obecność czynnika V Leiden zazwyczaj jest wykonywane w określonych sytuacjach, które sugerują ryzyko zakrzepicy lub choroby zakrzepowo-zatorowej. Czynnik V Leiden to rodzaj mutacji genetycznej, która zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów krwi. Oto kilka sytuacji, w których może być zalecane wykonanie tego badania:

Historia zakrzepicy:

Jeśli w rodzinie lub u pacjenta występowały wcześniej przypadki zakrzepicy, szczególnie w młodym wieku, lekarz może zalecić badanie czynnika V Leiden, aby ocenić ryzyko zakrzepicy.

Zakrzepica w młodym wieku:

Jeśli osoba młoda (poniżej 50 lat) doświadczyła zakrzepicy, zwłaszcza jeśli była to zakrzepica żył głębokich (żylaki lub zakrzepica w nogach), lekarz może zlecić badanie czynnika V Leiden.

Powikłania ciąży:

Czynnik V Leiden może być związany z powikłaniami zakrzepowymi w trakcie ciąży, takimi jak zakrzepy żył głębokich lub zakrzepica żył w okolicach miednicy. Badanie może być zalecane, jeśli kobieta doświadczyła tego rodzaju problemów podczas wcześniejszych ciąż.

Przed planowaniem leczenia hormonalnego:

Jeśli pacjentka planuje rozpoczęcie terapii hormonalnej, na przykład doustnych środków antykoncepcyjnych, lekarz może zalecić badanie czynnika V Leiden, ponieważ stosowanie hormonów może zwiększać ryzyko zakrzepicy, a obecność tej mutacji może dodatkowo zwiększyć to ryzyko.

Przed operacją:

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badanie czynnika V Leiden przed planowaną operacją, aby ocenić ryzyko zakrzepicy w związku z zabiegiem chirurgicznym.

Informacje dodatkowe

Termin

10 dni roboczych

Materiał

osocze (cytrynian)

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji