Badanie cytologiczne moczu

, , , ,

Badanie cytologiczne moczu

120,00 

Badanie cytologiczne moczu to mikroskopowa ocena znajdującego się w moczu osadu komórkowego. Wykrywa nieprawidłowości w budowie komórek, daje możliwość wykrycia raka dróg moczowych przed rozpoznaniem nowotworu za pomocą badania radiograficznego i endoskopowego. Pomaga ustalić przyczyny nawracających infekcji dróg moczowych oraz krwiomoczu.

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęstszych nowotworów u ludzi w starszym wieku. Mężczyźni chorują czterokrotnie częściej niż kobiety. Zachorowalność na ten nowotwór przypada najczęściej na 7. i 8. dekadę życia. Najczęściej spotykanym nowotworem pęcherza moczowego jest rak przejściowokomórkowy (carcinoma urotheliale). Nowotwór ten charakteryzuje się częstymi nawrotami. Najczęstszym i najbardziej charakterystynym, objawem dla nowotworu pęcherza moczowego jest bezbolesny krwiomocz. Innymi mniej specyficznymi objawami mogą być: parcie na mocz, częstomocz, trudności w oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu.

Badanie cytologiczne moczu jest prostym całkowicie nieinwazyjnym badaniem, pomocnym podczas diagnostyki chorób układu moczowego i pęcherza. Podstawą badanie jest odzyskiwanie komórek dróg moczowych. Wykonywana jest w celu wykrycia zmian nowotworowych w nabłonku dróg moczowych. Cytologiczne badanie moczu jest też szczególnie przydatne w obserwacji po leczeniu onkologicznym, w celu wykrycia nawrotów choroby.

Cytologia osadu moczu polega na wykrywaniu złuszczonych komórek nowotworowych uwolnionych z guza do światła pęcherza, które są następnie wydalane z moczem.

W diagnostyce chorób pęcherza bardzo istotne jest połączenie diagnostyki obrazowej (badanie USG pęcherza moczowego) i badanie cytologiczne. Taka procedura zdecydowanie zwiększa wykrywalność procesów nowotworowych, jednocześnie w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie cystoskopii – wziernikowania pęcherza moczowego.

Zastosowanie badania cytologiczne osadu komórkowego moczu:

  • diagnostyka krwiomoczu niejasnego pochodzenia,
  • przewlekłe nawracające zapalenia dróg moczowych,
  • diagnostyka guzów i brodawczaków pęcherza moczowego,
  • monitorowanie leczenia guzów pęcherza moczowego,
  • wczesne wykrywanie guzów nowotworowych pęcherza moczowego.

Przeprowadzenie cytologii moczu zleca się przeważnie osobom, które:

  • uskarżają się na dolegliwości ze strony dróg moczowych – szczególnie gdy pojawia się krwiomocz, krwinkomocz,
  • mają rozpoznany i leczony guz pęcherza – w celu wczesnego wykrycia ewentualnej wznowy,
  • skarżącym się na nawracające infekcje dróg moczowych,
  • kobietom po menopauzie, cierpiącym na różnego typu bóle pochodzące z układu moczowego,
  • narażonym na bezpośrednie działanie czynników rakotwórczych (np. barwników stosowanych w przemyśle chemicznym),
  • przez wiele lat palą lub palili nałogowo nikotynę (zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego).

 

Termin

14 dni roboczych

Materiał

mocz

Scroll to Top
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner Call Now Button