Cynk
60,00 zł
Cynk jest pierwiastkiem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest przechowywany w tkance mięśniowej i kostnej. Przy niedoborze dostęp do zmagazynowanego cynku jest ograniczony, organizm radzi sobie z niedoborem poprzez wchłanianie cynku z przewodu pokarmowego. Cynk jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i poprawnego gojenia się ran. Wykonanie badania zalecane jest u osób po dłuższym okresie żywienia pozajelitowego, u alkoholików, u pacjentów z ciężkimi oparzeniami.
- Opis
- Informacje dodatkowe
- Jak przygotować się do badania?
- Punkty pobrań
Opis
Cynk to pierwiastek chemiczny o symbolu Zn. Jest to mikroelement niezbędny dla wielu procesów biologicznych w organizmach ludzkich. Cynk pełni istotną rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego, procesach gojenia się ran, syntezie białek, rozwoju komórek, a także utrzymaniu zdrowia skóry, włosów, paznokci, i innych tkanek.
Badanie poziomu cynku we krwi przeprowadzane jest w celu oceny jego stężenia w organizmie. To badanie jest zazwyczaj wykonywane, gdy istnieje podejrzenie niedoboru lub nadmiaru cynku.
Podwyższone wyniki badania cynku nie są typowym zjawiskiem, ponieważ organizm ma skomplikowany system regulacji poziomu tego pierwiastka. Jednakże, nadmiar cynku może wystąpić przy nadmiernym spożyciu suplementów cynku lub w wyniku przewlekłego narażenia na wysokie dawki tego pierwiastka. Objawy nadmiaru cynku mogą obejmować nudności, wymioty, utratę apetytu, zaburzenia smaku, a w przypadkach ekstremalnych mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne.
Informacje dodatkowe
Termin | 14-21 dni roboczych |
---|---|
Materiał | surowica |
Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:
- Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
- Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
- Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
- Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
- Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
- Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
- Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.