Cholinosteraza
16,00 zł
Cholinesterazy to enzymy, które są syntezowane głównie w wątrobie, trzustce, mięśniach i mózgu. Działanie cholinesteraz umożliwia prawidłowy rozkurcz mięśni oraz przewodzenie impulsów nerwowych. Badanie pomocne jest w diagnostyce kierunku zatruć środkami owadobójczymi i obliczeniem ryzyka narażenia na te substancje. Pacjenci związani zawodowo z pracą ze środkami ochrony roślin, gdzie wchłanianie toksyn hamujących cholinesteraze może być przewlekłe, powinni co pewien czas oznaczać poziom tego badania.
- Opis
- Informacje dodatkowe
- Jak przygotować się do badania?
- Punkty pobrań
Opis
W przypadku odczuwania:
- niepokoju,
- lęku,
- ślinienia,
- łzawienia,
- nudności,
- wymiotów,
- biegunki
- czy bólach głowy, i zawrotów,
warto rozważyć wykonanie badania. Przedłużający się, nieleczony stan zatrucia może prowadzić do zaburzeń, drgawek czy nawet śpiączki. Badanie laboratoryjne poziomu Cholinesterazy obejmuje łącznie oznaczenie dwóch form: acetycholinesteraza oraz pseudocholinesteraza i może być wykorzystywane do oceny funkcji wątroby oraz do oceny zatrucia pestycydami.
Informacje dodatkowe
Termin | 1 dzień roboczy |
---|---|
Materiał | surowica |
Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:
- Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
- Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
- Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
- Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
- Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
- Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
- Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.