
Beta2-mikroglobulina w moczu
58,00 zł
Badanie Beta2-mikroglobulina (b2-M) ocenia poziom tego białka w moczu, mając kluczowe znaczenie w identyfikacji chorób limfoproliferacyjnych oraz w różnicowaniu przyczyn dysfunkcji nerek. Beta2-mikroglobulina to niewielkie białko o masie cząsteczkowej 11,8 kDa, występujące na powierzchni komórek jądrzastych, zwłaszcza na limfocytach i monocytach, oraz obecne we wszystkich płynach ciała i moczu.
- Opis
- Informacje dodatkowe
- Jak przygotować się do badania?
- Punkty pobrań
Opis
Rozpoznawanie i różnicowanie chorób nerek:
Ze względu na swoją niewielką masę cząsteczkową, Beta2-mikroglobulina jest szybko usuwana z krwi przez filtrację kłębuszkową, a następnie wchłaniana zwrotnie przez komórki kanalikowe cewek nerkowych. W prawidłowych warunkach, śladowe ilości Beta2-mikroglobuliny pojawiają się w moczu. Wyższe stężenia w moczu mogą świadczyć o dysfunkcji kanalików nerkowych. Z kolei w przypadku zmniejszenia filtracji kłębuszkowej i niewydolności nerek, stężenia Beta2-mikroglobuliny w surowicy rosną. To badanie pomaga różnicować uszkodzenie kłębuszków od uszkodzenia kanalików nerkowych oraz w rozpoznawaniu wczesnego odrzutu przeszczepionej nerki.
Marker nowotworowy:
Podniesiony poziom Beta2-mikroglobuliny w surowicy, przy prawidłowej filtracji kłębuszkowej, sugeruje wzrost produkcji tego białka. Jest to marker chorób limfoproliferacyjnych, takich jak szpiczak mnogi, chłoniak B komórkowy, przewlekła białaczka limfocytowa B komórkowa, choroba Hodgkina, chłoniaki non-Hodgkin, oraz makroglobulinemia Waldenstroma. Badanie to jest stosowane do oceny stadium, monitorowania leczenia szpiczaka mnogiego (spadek towarzyszy odpowiedzi na leczenie) oraz w prognozowaniu chorób limfoproliferacyjnych (wzrost stanowi złą prognozę).
Inne zastosowania:
Podwyższone wartości Beta2-mikroglobuliny w surowicy obserwuje się również w chorobach autoimmunizacyjnych, chorobach zapalnych wątroby, zakażeniach wirusowych (CMV, mononukleoza zakaźna), a także u niektórych chorych dializowanych i przy odrzucaniu przeszczepu. W rzadkich przypadkach, Beta2-mikroglobulinę oznacza się w płynie mózgowo-rdzeniowym w diagnostyce chłoniaka, białaczki limfocytowej, szpiczaka mnogiego w OUN, a także w przypadku HIV/AIDS i stwardnienia rozsianego.
Informacje dodatkowe
Termin | 1 dzień roboczy |
---|---|
Materiał | mocz |
Materiał należy pobrań do jednorazowego pojemnika, pacjent nie musi być na czczo. Przed pobraniem należy zachować higienę intymną ale nie należy używać środków odkażających.