Antykoagulant tocznia

170,00 

Badanie krwi antykoagulant tocznia (toczniowego, LA) jest przeprowadzane w celu diagnozy zespołu antyfosfolipidowego (APS). Zespół ten jest chorobą autoimmunologiczną, gdzie układ odpornościowy produkuje przeciwciała skierowane przeciwko własnym fosfolipidom i ich białkom, odpowiedzialnym za proces krzepnięcia krwi. Przeciwciała LA wywołują uszkodzenia śródbłonka naczyniowego, prowadząc do poważnego zaburzenia krzepliwości, a także zwiększają ryzyko poronień i zakrzepicy.

SKU: 210

Opis

Badanie antykoagulantu tocznia jest często stosowane w diagnostyce APS. Jednakże, samo oznaczenie antykoagulantu toczniowego nie jest wystarczające do postawienia diagnozy problemów z krzepliwością. Dodatkowo konieczne jest wykonanie badań przeciwciał antykardiolipinowych i B2-glikoproteiny.

Procedura badania antykoagulantu tocznia jest czasochłonna i skomplikowana. Wymaga zweryfikowania procesu hamowania konwersji protrombiny w trombinę. Testy mają na celu sprawdzenie, czy czas krzepnięcia ulega wydłużeniu w porównaniu do osoby zdrowej. Aby postawić diagnozę, test należy powtórzyć minimum dwukrotnie w odstępie kwartału.

Wskazaniami do wykonania badania antykoagulantu tocznia są m.in:

  • nawracające poronienia w II i III trymestrze ciąży,
  • epizody zakrzepowe o nieznanej przyczynie,
  • choroby autoimmunologiczne z epizodami zaburzenia krzepnięcia,
  • wyniki badań wskazujące na przedłużony czas APTT (czas kaolinowo-kefalinowy).

Aby przygotować się do badania, pacjent powinien zgłosić się na badanie w godzinach porannych, niekoniecznie na czczo, ale warto zadbać o lekkostrawne śniadanie. Na dobę przed badaniem zaleca się unikanie alkoholu, palenia papierosów i intensywnych ćwiczeń fizycznych. Godzinę przed pobraniem krwi zaleca się napić wody mineralnej.

Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej w pozycji siedzącej lub leżącej. Następnie próbka trafia do laboratorium, gdzie poddawana jest szczegółowej analizie. Istnieje szereg badań, które są przeprowadzane, aby dokładnie ocenić obecność antykoagulantu tocznia, m.in. pomiar czasu APTT.

 

Informacje dodatkowe

Termin

10 dni roboczych

Materiał

osocze (cytrynian)

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji