Nowy krok w Diagnostyce Alergii – Panel Środkowoeuropejski 40 alergenów
Alergia to najprościej mówiąc nadwrażliwość organizmu na działanie niektórych czynników lub substancji. W całym procesie alergologicznym, układ odpornościowy traktuje niegroźne substancje jako elementy zagrażające zdrowiu, co wywołuje natychmiastową reakcję mającą na celu usunięcie ich z organizmu.
Podczas swojego życia niemal każdy człowiek przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną. Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się nawet w wieku niemowlęcym. Często zdarza się, że alergia ujawnia się dopiero po 30. lub 40. roku życia.
Według najnowszych badań, co czwarty mieszkaniec naszego kraju obserwuje u siebie objawy alergii, a prowadzone przez naukowców badania dowodzą, że liczba alergików co 10 lat podwaja się. Nic zatem, dziwnego, że alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.
Lista alergenów, które mogą uczulać ludzi, wydłuża się z roku na rok. Najczęściej występujące alergeny to : roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt czy zarodniki grzybów pleśniowych.
Skłonność do alergii można bowiem odziedziczyć po rodzicach, a nawet po dziadkach : jeśli jedno z rodziców ma alergię, to ryzyko, że nasze dziecko będzie miało alergię wynosi 20-40 procent. Nie oznacza to, że w przypadku braku alergii u nas, alergia u dziecka nie wystąpi. Według naukowców, każdy z nas jest obciążony 10% ryzykiem wystąpienia alergii.
W diagnostyce alergii wyróżnia się kilka metod:
- Testy skórne – Stara metoda
Test skórny punkowy i naskórkowe testy płatkowe, wykonywane są jedynie w gabinetach lekarskich. Służą ocenie reakcji naszej skóry na kontakt z alergenem, a ich dodatni wynik stanowi potwierdzenie uczulenia na badany alergen. Badanie przeprowadzone jest bezpośrednio na nas lub na naszym dziecku, tym samym narażając nas na kontakt z alergenem, który może spowodować wstrząs lub miejscowe odczyny. Dość dużym minusem testów jest to że, powinny być przeprowadzone w okresie wolnym od objawów i wymagają odstawienia leków przeciwhistaminowych.
- Testy paskowe – Nowsza metoda
Są to badania przeprowadzone w laboratorium na materiale pobranym od osoby badanej. Pozwala na przeprowadzenie badania w szerokim panelu alergenów. Minusem tej metody jest to że często alergeny powtarzają się w poszczególnych panelach a wyniki tych samych alergenów znacząco różnią się od siebie. Po przeprowadzeniu badania, wynik generuje się automatycznie. Wynika on z intensywności wybarwienia pasma na pasku – w miejscu, w którym nałożony jest dany ekstrakt alergenu. System przekłada to na wynik liczbowy, a ten przyporządkowany jest do danej klasy.
- Test z krwi – NAJNOWOCZEŚNIEJSZA METODA CHEMILUMENSCENCYJNA Panel Środkowoeuropejski
Na początek warto wyjaśnić czym jest chemilumenscecja. Jest to najbardziej czuła metoda ilościowa stosowana w reakcjach do pomiaru m.in. hormonów. Jest to całkowicie inna koncepcja i zasada testu w porównaniu do powszechnie stosowanych testów paskowych. Każdy z alergenów badany jest trzykrotnie – to tak jakby dla każdego pacjenta wykonano test trzy razy.
Test po za tym że jest najnowocześniejszą metodą ma przede wszystkim wiele zalet :
- Jest pomocny dla osób w każdym wieku i stanie,
- Wymaga tylko jednego ukłucia co przekłada się na lepszą współprace z małym pacjentem
- Nie wymaga odstawienia leków przeciwhistaminowych i innych
- Wynik jest wydawany niemal od ręki – w ciągu jednego dnia od dostarczenia materiału do laboratorium,
- Bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dla osób z podejrzeniem uczulenia na jad owadów, lateks, sierść zwierząt, pokarm – alergenu nie wprowadza się do organizmu, wyeliminowany jest kontakt z alergenem, a to zmniejsza ryzyko wstrząsu lub niepożądanych odczynów.
- Brak przeciwwskazań dla osób z chorobami skóry (AZS, pokrzywka, dermografizm),
- Ilościowy wynik na każdy z 40 alergenów – a to wiąże się z oszczędnością naszego czasu i przyśpieszeniem diagnostyki u lekarza.