W dniach 20-26 stycznia 2024 roku obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, poświęcony podnoszeniu świadomości na temat tej groźnej choroby i sposobów jej zapobiegania. Rak szyjki macicy jest niemal w stu procentach związany z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), jest jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności kobiet na świecie.
W roku 2020 światowi specjaliści odnotowali ponad 600 000 nowych przypadków raka szyjki macicy i ponad 340 000 zgonów z tego powodu. Daje to przerażającą statystykę. W krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego diagnozuje się rocznie około 33 000 przypadków raka szyjki macicy. Szczególnie niepokojące są dane dotyczące Polski, która ma jedne z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie. W 2020 roku zanotowano 3 862 nowe przypadki raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie sześć Polek dowiaduje się, że są chore na tę przypadłość, a cztery z nich tracą życie z powodu tej choroby.
Zapobieganie opiera się przede wszystkim na regularnych badaniach profilaktycznych kobiet. Rak ten jest w niemal stu procentach związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest przenoszony drogą płciową.
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i rekomendacjami instytucji zdrowia. Profilaktyka raka szyjki macicy to proces kompleksowy, a regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych.
Podczas Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy skupmy się na edukacji. Profilaktyka to kluczowy element dbania o zdrowie kobiet. Regularne badania w kierunku HPV to nasza tarcza obronna w walce z tą groźną chorobą. Pamiętajmy, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie, a zdrowie nas wszystkich zależy od świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.
Badanie to sprawdza obecność wirusa brodawczaka ludzkiego. Niektóre szczepy HPV są związane z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy. Testy na HPV mogą być wykonywane jako część badań przesiewowych lub w połączeniu z innymi testami.
Nieprawidłowe krwawienia: nieprawidłowe krwawienia z pochwy, szczególnie po stosunku płciowym, po menopauzie lub między okresami, mogą być objawem problemów w obrębie szyjki macicy.
Ból i dyskomfort: bóle podbrzusza, bóle w trakcie stosunku seksualnego lub ogólny dyskomfort w okolicach miednicy mogą wymagać uwagi lekarza.
Niepokojące objawy moczowo-płciowe: obecność krwi w moczu, czy ból podczas oddawania moczu mogą sygnalizować problemy.
Nietypowa wydzielina z pochwy: nietypowa wydzielina, zwłaszcza ta o intensywnym zapachu, może być objawem infekcji lub innych problemów.
Dyskomfort podczas stosunku seksualnego: Jeśli stosunek płciowy jest bolesny lub wywołuje dyskomfort, warto skonsultować się z lekarzem.
Bolesne miesiączki: jeśli występują zmiany w intensywności bólu podczas miesiączkowania, warto to zgłosić podczas wizyty u lekarza.
Zmiany anatomiczne szyjki macicy: lekarz może wykryć nieprawidłowości podczas badania ginekologicznego.
Warto pamiętać, że wiele przypadków raka szyjki macicy rozwija się bez wyraźnych objawów, dlatego regularne badania przesiewowe są kluczowe dla wczesnego wykrywania ewentualnych zmian. Osoby aktywne seksualnie, zwłaszcza kobiety, powinny regularnie korzystać z dostępnych metod profilaktycznych i badań przesiewowych.
Regularne badania umożliwiają wczesne wykrycie nieprawidłowości i stanów chorobowych oraz pozwalają na szybkie podjęcie skutecznego leczenia.